
Fondee je v současnosti jednou z nejpopulárnějších investičních platforem na českém trhu. Registrace zabere jen pár minut, investovat lze navíc i pro děti nebo na vlastní penzi. Co vše Fondee nabízí a jak si vede ve srovnání s Portu?
Fondee je online platforma pro investování do akcií a dluhopisů prostřednictvím ETF fondů.
Platforma je skvělou volbou pro investory, kteří hledají jednoduchý a dostupný způsob, jak začít investovat. Nabízí širokou škálu investičních produktů, intuitivní rozhraní a transparentní poplatky.
Shrnutí článku
Fondee umožňuje automatizované investování již od 1 000 Kč.
Dítěti lze založit celkem až 3 různá portfolia, do kterých mohou přispívat jak rodiče, tak i ostatní příbuzní.
S DIP Fondee lze ušetřit na dani až 7 200 Kč ročně.
Fondee nabízí vyšší zhodnocení než běžné spořící účty, a to navíc za nízký poplatek.
Díky intuitivnímu uživatelskému rozhraní je vhodné i pro úplné začátečníky.
Co je Fondee a co nabízí?
Fondee je česká investiční platforma, která umožňuje jednoduché a přehledné investování do ETF fondů.
Platforma se zaměřuje na dlouhodobé investování a svým uživatelům nabízí diverzifikovaná investiční portfolia složená z různých ETF fondů.
Uživatelé mají díky rozložení rizika možnost investovat do širokého spektra aktiv, aniž by museli sami provádět složité analýzy nebo sledovat vývoj jednotlivých trhů.
Fondee svým investorům nabízí především tyto produkty:
- investice na míru
- udržitelné investice (ESG)
- dětské investiční účty
- investice na důchod (DIP)
Společnost založili manželé Jan a Eva Hlavsovi roku 2017 s cílem zpřístupnit investování široké veřejnosti. Hlavní myšlenkou Fondee je především umožnit zhodnocování finančních prostředků bez složitého nastavování a vysokých poplatků.
Aby uživatel mohl začít investovat s Fondee, bohatě stačí, aby vyplnil investiční dotazník a Fondee mu už samo navrhne nejvhodnější portfolio.
Fondee navíc umožňuje automatizované investování již od 1 000 Kč, a to s nízkými poplatky a kompletně online.

Investice na míru
Investice tak jednoduché, že fungují samy – takto produkt na svých stránkách inzeruje sama společnost. Jak je to však s investicemi na Fondee doopravdy?
Kdo chce využívat Investice na míru, může si vybrat hned ze 7 klasických portfolií. Jednotlivá portfolia jsou na míru sestavená všem investorům, a to jak pro ty konzervativní, tak i pro ty odvážné, dle míry rizika a výše potencionálního výnosu.
Například konzervativní investoři, kteří chtějí investovat pomalu a s nižší mírou rizika, si mohou zvolit portfolio Konzervativní investor. To tvoří ze 70-90 % ETF na dluhopisy a z 10-30 % na akcie. Peněžní prostředky na účtu pak tvoří zbylých 0-5 %.

Oproti tomu odvážní investoři, kteří se nebojí riskovat, jistě ocení portfolio Odvážný investor. To je tvořeno převážně ETF na akcie – konkrétně 85-100 %. Zbytek je tvořen ETF na dluhopisy (0-15 %) a peněžními prostředky na účtu (0-5 %).

Udržitelné investice (ESG)
ESG investování je moderní investiční přístup, který při výběru investic zohledňuje jak očekávaný finanční výnos, tak i environmentální, sociální a správní faktory.
Zkratka ESG pochází z anglických slov Environmental (environmentální), Social (sociální) a Governance (správní).
Stejně jako u Investic na míru i u produkt Udržitelné investice nabízí celkem 7 variant portfolií. Vybrat si vhodné portfolio tak mohou jak konzervativní, tak i odvážní investoři.
Nejnižší riziko (zároveň však i nejnižší výnos) poskytuje ESG Konzervativní investor, u něhož tvoří 70-90 % ETF na dluhopisy a 10-30 % ETF na akcie.
Odvážní mohou vyzkoušet portfolio s nejvyšším výnosem (a zároveň i rizikem), kde 85-100 % tvoří ETF na akcie.
Takovým zlatým středem je Vyvážený investor. Ten je tvořen z 30-50 % ETF na dluhopisy a z 50-70 % ETF na akcie.

Dětské investiční účty
Investice pro děti jsou výnosnější alternativou spořícího účtu. Oproti bance však nabízí vyšší zhodnocení a nižší riziko ztráty hodnoty.
Dětský investiční účet zakládá rodič, případně zákonný zástupce dítěte, přičemž dítě může do účtu nahlížet skrze vlastní přístupové údaje. Jakmile dítě dovrší 18 let věku, účet se přenese na klasický investiční účet a padne do rukou přímo dítěti.
Investiční portfolio pro děti lze založit online, lze jej navíc propojit s trvalým příkazem.
Zda si dítě celou částku z účtu vybere, nebo ji nechá nadále zhodnocovat, je čistě na něm samotném. V tuto dobu je však potřeba počítat s navýšením poplatků na stejnou výši jako u běžných investičních účtů.
Dítěti lze založit celkem až 3 různá portfolia, do kterých mohou přispívat jak rodiče, tak i ostatní příbuzní. Klienti Fondee mohou posílat vklady bez omezení, ostatní pak maximálně 23 tisíc Kč ročně z jednoho bankovního účtu.
Investice na důchod – penzijní investiční účet (DIP)
Penzijní účet od Fondee (tzv. DIP Fondee) si lze zřídit po dovršení 18. roku věku. Tento druh portfolia slouží podobně jako běžné penzijní spořící účty, je ovšem mnohem výhodnější.
Investice na důchod slouží pro dlouhodobé investování a lze si je vybrat po dovršení 60. roku věku – ovšem pouze za předpokladu, že od založení účtu uběhlo alespoň 10 let.
Peníze si lze vybrat buďto všechny naráz, nebo nadále investovat a čerpat je postupně.
S DIP Fondee lze ušetřit na dani až 7 200 Kč ročně.
Do dlouhodobého investičního produktu, podporovaného státem, může pravidelně přispívat i zaměstnanec. Investice na důchod si lze navíc odečíst ze základu daně.
Poplatky na Fondee
Fondee je, co se poplatků týče, vysoce transparentní. Všechny poplatky zmiňuje na svých webových stránkách fondee.cz.
Investoři se nemusí bát, jelikož Fondee nemá:
- žádné skryté poplatky
- žádné vstupní poplatky
- žádné poplatky za bankéře
- žádné provize poradcům
Poplatek u Investování na míru a ESG investování se skládá z ročního poplatku 0,9 % a DPH 0,19 %.
Ročně tak investování na Fondee vyjde na 1,09 %.
U dětského a penzijního účtu je roční poplatek snížen. Konkrétně na 0,24 % u dětského účtu (poplatek 0,2 % + DPH 0,04 %) a 0,61 % u penzijního účtu (poplatek 0,5 % + DPH 0,11 %).

Recenze Fondee – co na platformu říkají uživatelé?
Fondee je ve světě investic hodnoceno kladně. Díky intuitivnímu rozhraní online platformy je vše velmi snadné a rychlé, samotné investování je navíc nenáročné a zvládnou jej i začátečníci.
Podobně jako konkurenti nabízí vyšší zhodnocení než běžné spořící účty, a to navíc za velmi nízký poplatek za správu portfolia. Investoři se nemusí bát žádných vstupních, výstupních ani jiných poplatků.
Uživatelé si mohou sami zvolit aktuální výši vkladů, mohou ji kdykoliv libovolně změnit. Stejně tak lze investování kdykoliv ukončit.
Fondee však zdaleka není dokonalé. Takovou hlavní nevýhodou je nemožnost vytvořit si portfolio na míru. Investoři si sice mohou vybrat hned ze 7 portfolií, nemohou si jej však přizpůsobit svým individuálním potřebám, ani zasahovat do investičních příkazů.
Fondee neumožňuje investovat do jiných aktiv než ETF. Kvůli své „nudné“ nabídce navíc nemusí vyhovovat zkušenějším investorům. Začátečníkům však může bohatě postačit.

Fondee vs. Portu – která platforma se vyplatí více?
Obě jsou české platformy, obě jsou transparentní ohledně svých poplatků a obě nabízí vklady i výběry v českých korunách. Přesto se od sebe v mnoha ohledech dosti liší.
Například výše poplatku za správu portfolia – ten je u Fondee 0,9 % (s DPH celkem 1,09 %), zatímco u Portu 1 % ročně. Portu na rozdíl od Fondee navíc nabízí možnost zvýhodnění poplatků.
Fondee | Portu | |
Poplatek za správu | 0,9 % ročně | 1 % ročně |
Zvýhodnění poplatků | ❌ | ✅ |
Zaměření | Akcie, dluhopisy | Akcie, dluhopisy, komodity, nemovitosti, kryptoměny |
Vlastní portfolio | ❌ | ✅ |
Zajištění měnového rizika | ❌ | ✅ |
Asi největší rozdíly však lze najít přímo v samotné skladbě portfolií. Zatímco u Portu si mohou investoři sestavit vlastní portfolio na míru, Fondee vlastní portfolia neumožňuje.
Vybrat si lze pouze ze 7 již sestavených portfolií, investovat navíc nejde do ničeho jiného než do ETF na akcie a dluhopisy.
Oproti tomu Portu umožňuje investovat také do různých komodit, nemovitostí či kryptoměn, a to navíc s až 10 portfolii současně.
Pro koho je Fondee vhodné?
Fondee cílí především na začínající a méně zkušené investory, kteří chtějí investovat jednoduše a bez nutnosti pokročilých znalostí finančních trhů.
Díky intuitivnímu uživatelskému rozhraní je vhodné i pro úplné začátečníky, kteří dosud s investováním nemají žádné zkušenosti.
Platforma je atraktivní i pro lidi, kteří hledají alternativu k tradičním spořicím účtům nebo podílovým fondům. Díky nižším poplatkům a vyšší transparentnosti je Fondee často preferovanou volbou pro dlouhodobé zhodnocování úspor.